X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

24.
piknik
naukowy
polskiego radia
i centrum nauki kopernik

09 maja 2020

sobota, 11.00 - 20.00

PGE narodowy

wstęp wolny

Dla wystawców

“Klimat i my” to hasło 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Temat ten odpowiada na jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi obecnie ludzkość - czyli zmiany klimatu.

 

Współczesna nauka rozwija wiedzę o mechanizmach zmian klimatu, w tym globalnego ocieplenia, od 200 lat, począwszy od prac Fouriera i Tyndalla, przez hipotezy Arrheniusa i Milankovicia, do współczesnych pomiarów, wykonywanych za pomocą zaawansowanej aparatury. Specjaliści w dziedzinie zebrali przygniatające dowody za tym, że spowodowana działalnością człowieka emisja gazów cieplarnianych jest najważniejszą przyczyną obecnie obserwowanych zmian klimatu. Od lat 50. XX wieku wybitni naukowcy zwracali uwagę na zagrożenia związane z  emisją dwutlenku węgla do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych. Pierwszy raport na ten temat został sporządzony w 1965 roku i przedstawiony prezydentowi USA Lyndonowi B. Johnsonowi. Od tamtej pory opublikowano setki raportów, opartych na tysiącach publikacji naukowych, w tym szczegółowe analizy Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu pracującego na rzecz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie tylko pokazują one  stan wiedzy o klimacie, ale dowodzą konieczności opartego na nauce przeciwdziałania dalszym jego zmianom i adaptacji do zmieniających się warunków życia na naszej planecie

 

Liczymy na to, że uczestnicy przyszłorocznego Pikniku Naukowego będą mogli zapoznać się
z wynikającymi z badań naukowych faktami o klimacie i zrozumieć zjawiska odpowiadające za jego zmiany. Ważne jest też, by mogli zobaczyć, co nauka i technika proponują jako działania zmierzające do dostosowania ludzkości do nowych warunków życia i do powstrzymania dalszego ocieplania planety. Chcemy, by po dniu spędzonym na Pikniku stali się ambasadorami nauki i w swoim codziennym życiu wspierali rozwiązania klimatyczne wynikające z pracy naukowców.

 

By sprostać temu trudnemu zadaniu, powinniśmy oprzeć się na sile Pikniku. Od lat razem
z Państwem szukamy angażujących sposobów na popularyzację nauki. Powinniśmy wykorzystać to doświadczenie, by temat zmian klimatu wybrzmiał na Pikniku pozytywnie i mobilizująco. Unikajmy straszenia, ale mówmy o faktach i pokazujmy jak wiele nauka może zrobić, by wpłynąć na przyszłość naszego klimatu. Świadomość rozwiązań klimatycznych z zakresu energetyki, przemysłu, architektury, rolnictwa czy medycyny jest w naszym społeczeństwie wciąż powierzchowna.

 

Wykorzystajmy też siłę różnorodności dziedzin nauki prezentowanych na Pikniku. Pokażmy zwiedzającym szeroki kontekst zmian klimatu - wynikający z badań z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Pokażmy klimat oczami geologa, przyrodnika, fizyka, ale też astronoma, matematyka, historyka bądź psychologa! W każdej dziedzinie znajdujemy wiedzę o tym jak klimat naszej planety zmieniał się od początku jej istnienia i jak obecnie rozumiemy zmiany, wywołane w nim przez działalność nas, ludzi.

 

Ze strony zespołu programowego Pikniku Naukowego możecie oczekiwać Państwo pełnego wsparcia - konsultujcie z nami swoje pomysły, omawiajcie wątpliwości. Wspólnie postaramy się znaleźć takie tematy i takie działania, które sprawią, że Piknik będzie miał jak co roku doskonały program.